STRONA GŁÓWNA
- Umowa przedwstępna

WAŻNE INFORMACJE
- Główne elementy umowy przedwstępnej
- Umowa przedwstępna
a kredyt hipoteczny

- Zadatek: bardzo ważne pojęcie
- Skutki niewywiązania się
z postanowień umowy

- Czy zawrzeć umowę przedwstępną samodzielnie,
czy u notariusza?


WZÓR UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ
- Wzór umowy przedwstępnej
na kupno-sprzedaż mieszkania

- Wzór umowy przedwstępnej
na kupno-sprzedaż domu

- Wzór umowy przedwstępnej
na kupno-sprzedaż działki




ZOBACZ TAKŻE:
Kredyt na dom
Pożyczka w weekend
Porównanie kont bankowych
Pożyczka na krótki okres
 

Znaczenie umowy przedwstępnej przy staraniu się o kredyt hipoteczny

Jeśli nie mamy własnych środków na zakup domu czy mieszkania i w grę wchodzi uzyskanie kredytu hipotecznego, wówczas umowa przedwstępna to pierwszy i niezbędny krok w rozpoczynającej się procedurze bankowej. Oprócz szeregu dokumentów potrzebnych dla banku, dotyczących m.in. naszej zdolności kredytowej, kupowanej nieruchomości, zabezpieczenia kredytu, umowa przedwstępna to punkt wyjścia dla banku do rozpoczęcia oceny naszego wniosku kredytowego i w konsekwencji wydania decyzji kredytowej. W naszym interesie jest więc zadbanie o rzetelne i profesjonalne przygotowanie umowy przedwstępnej, aby bank nie miał wątpliwości dotyczących jej treści. Ewentualne niejasności mogą znacząco przedłużyć wydanie decyzji kredytowej.



Należy zaznaczyć, że nie trzeba być prawnikiem, aby taką umowę sporządzić. Treść i forma umowy przeważnie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W większości przypadków wystarczy zapoznać się z przykładami dostępnymi m.in. w internecie i zachować zdrowy rozsądek, dbając przede wszystkim o zabezpieczenie swoich praw.

Najlepiej posłużyć się wzorami typowych umów, pasujących do naszego rodzaju transakcji. Podczas lektury takich wzorów, a także darmowych porad i komentarzy dostępnych w sieci, szybko zwrócimy uwagę na istotne elementy umowy, wyrobimy sobie własne zdanie i będziemy mogli przygotować własny wzór.

Jeśli podpisujemy umowę przedwstępną z deweloperem, przeważnie nie mamy wielkiego wpływu na jej kształt. Deweloperzy dysponują własnym wzorem i jedyne co odróżnia poszczególne umowy to dane osobowe kupujących. Warto jednak takie umowy redagować. Jeżeli sami mamy wątpliwości dotyczące jej zapisów, wówczas warto skorzystać z porady prawnika, najlepiej specjalizującego się w obrocie nieruchomościami.

Banki z zasady nie wymagają umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. To od nas zależy, czy zdecydujemy się na zwykłą formę cywilno – prawną czy formę aktu notarialnego. W drugim przypadku musimy ponieść odpowiednie koszty, ale mamy jednocześnie większą możliwość dochodzenia swoich praw, jeśli druga strona nie będzie się z niej wywiązywała.

Jedną z pierwszych rzeczy, które będą weryfikowane przez bank jest księga wieczysta danej nieruchomości. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto więc samemu sprawdzić jej stan, np. poprzez Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych. Może okazać się, że są tam zapisane prawa na rzecz osób trzecich, albo np. nie jest uregulowana sprawa spadkowa. Jeśli bank nie będzie mógł ustanowić zabezpieczenia na danej nieruchomości, wówczas możemy spodziewać się negatywnej decyzji kredytowej.

W przypadku, gdy trwa postępowanie spadkowe, umowę przedwstępną należy podpisać z wszystkimi spadkobiercami. Dopóki jednak nie zostanie zakończone postępowanie spadkowe i nie uprawomocni się wpis w księdze wieczystej (zostaną ujawnieni spadkobiercy wskazani w umowie przedwstępnej) bank prawdopodobnie w ogóle nie zacznie przeprowadzać oceny wniosku kredytowego. W takim przypadku punktem wyjścia jest więc umowa przedwstępna oraz uprawomocnienie spadku.

Musimy mieć na uwadze, że procedura udzielania kredytu jest czasochłonna – czas potrzebny bankowi zależy np. od rodzaju transakcji (rynek pierwotny/ wtórny), rodzaju nieruchomości (dom/ mieszkanie/ działka/ gospodarstwo/ siedlisko itp). Jeśli dany bank aktualnie udziela kredytów w ramach akcji promocyjnej czy wprowadza nowy, konkurencyjny produkt, to możemy się spodziewać, że wielu klientów (takich jak my) również złoży wnioski kredytowe. W takiej sytuacji nie możemy liczyć na ekspresowe wydanie decyzji kredytowej. Należy w umowie przedwstępnej zabezpieczyć się na taką ewentualność i zapewnić odpowiednio długi czas na załatwienie spraw bankowych.



 


(C) 2014 - 2019 - umowa przedwstępna, podstawowe informacje i wzory umów.
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.